Myönnetyt apurahat

Säätiön hallitus on asiantuntijoita kuultuaan myöntänyt apurahat seuraavasti:

  • Arkkitehtuuri 2019

    Sanna Meriläinen/ työryhmäarkkitehti SAFA4.000
    Paula Julinarkkitehti SAFA4.000
    Antti Nousjoki/ työryhmäarkkitehti SAFA3.000
    Matti Rautiola/ työryhmäprofessori, arkkitehti3.000
    Joona Hulmiarkkitehti SAFA2.000
    Susanna Raunioarkkitehti-muotoilija3.000
  • Kuvataide 2019

    Joel Karppanenvalokuvataiteilija3.000
    Jukka Korkeilakuvataiteilija, TaM5.000
    Arja Kärkkäinentaiteilija4.400
    Mark Niskanen/ työryhmätaiteilija, MA5.000
    Jenni Toikkakuvataiteilija, KuM4.000
    Toni R. ToivonenKuM4.000
  • Musiikki 2019

    Raffaello Chiodoviulunsoiton opiskelija4.000
    Sampo Haapamäkisäveltäjä, Doctor of Musical Arts3.000
    Mikko Ikäheimokitara- ja luuttutaiteilija, MuM3.000
    Anne-Mari Kivimäkikansanmuusikko, säveltäjä, MuT3.000
    Jussi Mattilamuusikko/toimittaja3.000
    Summer Jazz Club rySummer Jazz Club -konserttisarja3.000
    Maija Väisänenpianotaiteilija, MuM3.000
  • Muotoilu 2019

    Agneta Hobintekstiilitaiteilija Texo, kuvanveistäjä SKL3.000
    Maija Lavonentekstiilitaiteilija4.000
    Atte Pylvänäinenkalustesuunnittelija4.000
    Kristiina Nyrhinentekstiilitaiteilija, TaM3.000
    Elina Salonenkuvanveistäjä, TaK, lasitaiteilija2.500
    Teija Vartiainentekstiilisuunnittelija, TaM4.000
  • Arkkitehtuuri 2018

    Anna Hakula ja työryhmäarkkitehti4.000
    Panu Lehtovuoriprofessori, arkkitehti SAFA5.000
    Tommi Vasko ja työryhmägraafinen muotoilija / -tutkija5.000
    Jari Jetsonenvalokuvaaja4.000
    Ilkka Törmäarkkitehti3.000
  • Kuvataide 2018

    Anna Estarriolakuvataiteilija, KuM5.000
    Hanna Haaslahtikuvataiteilija4.000
    Pertti Kekarainenkuvataiteilija, MA5.000
    Reijo Kärkkäinenkuvataiteilija4.000
    Eeva Peurakuvataiteen maisteri4.000
    Ari Saartovalokuvataiteilija3.800
    Marja Salevakuvataiteilija3.500
    Juha Sääskikuvataiteilija2.500
  • Musiikki 2018

    Heinz-Juhani Hoffmannsäveltäjä6.000
    Kalevi Kiviniemikonserttiurkuri3.000
    Niilo Korsulainensäveltäjä1.000
    Kuisma Sippolaopiskelija3.700
    Laura Sippolamusiikin tohtori5.000
    Väyläfestivaali ryVäyläfestivaali3.500
    Kulttuuriyhdistys Ääninen ryKaivos-festivaali3.000
  • Taideteollisuus 2018

    Soili Arhatekstiilitaiteilija, TaM5.000
    Soile Hovilatekstiilitaiteilija, TaM, FM5.000
    Renata Jakowlefflasitaiteilija, TaM2.500
    Hanna Peräkylätekstiilitaiteilija, TaM3.000
    Kimmo Varjorantasisustusarkkitehti6.500
  • Arkkitehtuuri 2017

    Harri Hautajärviarkkitehti SAFA, TkT4.000
    Esa Laaksonenarkkitehti3.000
    Miia Perkkiöarkkitehti, TkT4.000
    Pirkko-Liisa Schulman + työryhmäarkkitehti SAFA3.000
    Miia-Liina Tommila + työryhmäarkkitehti SAFA3.000
  • Kuvataide 2017

    Maija Blåfieldkuvataiteilija, KuM5.000
    Anita Jensenkuvataiteilija5.000
    Tamara Piilolakuvataiteilija5.000
    Jorma Puranen + työryhmävalokuvataiteilija5.000
    Heli Rekulakuvataiteilija5.000
  • Musiikki 2017

    Anna Brummermusiikkipedagogi, sairaalamuusikko2.000
    Johanna JaakkolaMuM2.000
    Savonlinna Camerata ry.orkesteriyhdistys, kamariorkesteri3.500
    Eveliina Sumelius-Lindblompianotaiteilija, MuM4.000
    Jukka Untamala/Kamus-kvartettiviulisti, MuM3.500
    Piia Viitanenlaulaja, lauluntekijä3.000
    Sauli Zinovjevsäveltäjä, MuM2.500
  • Taideteollisuus 2017

    Laura Aalto-Setälämuotoilija, TaM3.000
    Leena Illukkakuva- ja tekstiilitaiteilija3.000
    Niina Leskelävaatesuunnittelija4.000
    Sami Makkonenkuvataiteilija, BA3.000
    Anna Salonen
    muotoilija, TaM3.000
    Johanna Suonpäätekstiilitaiteilija, TaM4.000
    Työryhmä formUPmuotoilijakollektiivi4.000
    Vesa Varrelamuotoilija, lasitaiteilija, kuvanveistäjä3.000
  • Arkkitehtuuri 2016

    Saija Hollmen + työryhmäarkkitehti4.000
    Pekka Littowarkkitehti SAFA4.000
    Maija Kovariarkkitehti, kuvataiteilija3.000
    Saara Pyykkömaisema-arkkitehti, TaM3.000
    Meri Louekariarkkitehti1.000
    Anu Koponen + työryhmäTkT (arkkitehtuuri), KuM3.000
  • Kuvataide 2016

    Raakel Kuukkakuvataiteilija4.000
    Reima Nevalainenkuvataiteilija AMK3.000
    Pekka Niskanenkuvataiteen tohtori5.000
    Aura Saarikoskikuvataiteilija4.000
    Aleksi Tolonenkuvataiteilija, KuM4.000
    Salla Tykkäkuvataiteilija4.000
  • Musiikki 2016

    Defunensembleelektroakustisen musiikin yhtye3.000
    Meta4jousikvartetti3.000
    Heini Kärkkäinen + työryhmäTampere Music Festival 20163.000
    Markus Pesonenmusiikin maisteri, jazz-kitaristi, säveltäjä3.000
    Kimmo Pohjonenmusiikin maisteri, harmonikkataiteilija3.000
    Senja Rummukainensellisti3.000
    Atte Tenkanen ja Miika KarttunenFT, MuM / kuvanveistäjä3.000
  • Taideteollisuus 2016

    Tuukka Halonenyrittäjä, teollinen muotoilija MA3.000
    Raija JokinenTaM4.000
    Jouni Leinosisustusarkkitehti, muotoilija SIO4.000
    Elina Reberstekstiilitaiteilija1.500
    Outi Silfveniustekstiilitaiteilija3.000
    Taiteilijat O rytaideteollisen alan ammatillinen taiteilijajärjestö4.000
    Marjukka TakalaTaM3.000
  • Arkkitehtuuri 2015

    Riitta Jalkanen + työryhmäarkkitehti5.000
    Hennu KjisikTkT, professori, arkkitehti SAFA5.000
    Inari Virkkala + työryhmäarkkitehti SAFA3.000
    Virve Väisänenarkkitehti4.000
  • Kuvataide 2015

    Alisa JavitsTaM, FM, freelancer5.000
    Kalle Purhonen ja Pauliina Turakka Purhonenkuvataiteen maisterit5.000
    Jari Silomäkivalokuvataiteilija, MA5.000
    Sirpa Särkijärvikuvataiteilija4.000
    Tärähtäneet ämmät/
    Katriina Haikala ja Vilma Metteri
    työryhmä/
    vapaat taiteilijat
    3.000
    Reality Television Goes Art -työryhmäkuvataideopiskelijat2.000
  • Musiikki 2015

    Tuulia Heroviulisti1.000
    Pauli Jämsäpianisti2.750
    Helinä Nissialttoviulisti3.000
    Esa Pietiläsaksofonisti, säveltäjä3.000
    Ritarikatu ryKamarikesä-festivaali3.000
    Tomi Räisänensäveltäjä3.000
    Oscar Somersalokitaristi3.000
    Justas Stasevskijpianisti2.750
  • Taideteollisuus 2015

    Erna Aaltonenkeraamikko3.000
    Leena Ervamaa + työryhmäsisustusarkkitehti SIO3.000
    Katri Haahtitekstiilitaiteilija TaM3.000
    Renata Jakowlefflasitaiteilija2.000
    Kasper Nyman + työryhmämuotoilija TaM3.000
    Laura Pehkonenkeramiikkataiteilija2.500
    Minnamarina Tammitekstiilitaiteilija TEXO2.500
    Satu TamminenTaM2.000
    Veera Tamminen + työryhmäkeramiikkataiteilija2.000
  • Arkkitehtuuri 2014

    Nuno Ricardo Fonseca da Costa + työryhmäarkkitehti3.600
    Mikko Heikkinenarkkitehti, professori4.000
    Suomen Arkkitehtiliitto SAFA 4.000
    Helena Sandmanarkkitehti3.000
    Eini Vasu + työryhmäarkkitehti2.550
  • Kuvataide 2014

    Ville Löppönenkuvataiteilija4.000
    Juhana Moisanderkuvataiteilija5.000
    Eeva Peurakuvataiteilija5.000
    Julia Weckmankuvataiteilija5.000
    Arto Väisänenkuvataiteilija5.000
  • Musiikki 2014

    Aapo Alinikulajazz-kitaristi, opiskelija3.000
    Fridrich Bruksäveltäjä3.000
    Andrea Eklundlaulaja, opiskelija (sopraano, barokkilaulu)3.000
    Tatu Erkkiläkuoronjohtaja, kuoronjohdon opiskelija4.000
    Maria Krykovkontrabasisti, opiskelija3.000
    Jenni Lättilälaulaja (sopraano)3.000
  • Taideteollisuus 2014

    Työryhmä
    Aimo Katajamäki,
    Katja Kotikoski,
    Saana Murtti

    graafikko-kuvataiteilija,
    keramiikkataiteilija,
    keramiikkataiteilija
    3.600
    Inni Pärnänenkorumuotoilija, TaM2.000
    Aino Kajaniemitekstiilitaiteilija2.000
    Inka Kivalotekstiilitaiteilija, TaM3.000
    Timo Ripattimuotoilija, sisustusarkkitehti3.000
    Sauli SuomelaTaM, IDBM Pro3.000
    Terhi Pölkkikenkäsuunnittelija, TaM3.000
    Riitta Forsmantekstiilitaiteilija TEXO / kuvataiteilija2.000
  • Arkkitehtuuri 2013

    Tiia Ettalaarkkitehti4.000
    Kaisa Kilpeläinenarkkitehti5.500
    Olli Lehtovuoriarkkitehti2.000
    Heikki Muntolaarkkitehti4.500
    Mika Savelaarkkitehti2.500
  • Kuvataide 2013

    Jarno Vesalakuvataiteilija AMK5.000
    Eija-Liisa Ahtilaakateemikko, kuvataiteilija5.000
    Hannele Rantalakuvataiteilija5.000
    Kalle Hammkuvataiteilija TaM5.000
    Heini-Maria Aho/
    Työryhmä Metsästäjät
    kuvataiteilijat5.000
  • Musiikki 2013

    Jouni Kaipainensäveltäjä3.000
    Helsingin Juniorijousten Tuki ryrekisteröity yhdistys no. 1350314.000
    Anna-Kaisa Liedes/ Seurasaari soi!lehtori, musiikin tohtori3.000
    Tuomas Niininenpianisti, musiikin kandidaatti3.000
    Iiro Rajakoskialttoviulisti, musiikin maisteri3.000
    Kaija Saarikettuviulisti, musiikin tohtori, professori3.000
  • Taideteollisuus 2013

    Työryhmä
    Åsa Hellman,
    Merja Winqvist

    keramiikkataiteilija,
    tekstiilitaiteilija
    2.000
    Jaana ParkkilaTaM, designer3.000
    Raila Vainonen-Matilainenkeramiikka- ja lasitaiteilija, TaM4.000
    Merja Keskinentekstiilitaiteilija, TaM2.000
    Jukka Isotalo
    muotoilija, TaM3.000
    Lea Sarasjokimuotoilija/ sisustusarkkitehti, TaM3.000
    Hanna Terhosisustusarkkitehti SIO, TaM3.000
  • Arkkitehtuuri 2012

    Netta Böökarkkitehti1.400
    Katja Savolainenarkkitehti1.400
    Juha Ilonenarkkitehti5.000
    Vilja Larjostomaisema-arkkitehti2.500
    Juha Leiviskäarkkitehti, akateemikko5.000
    Karin Krokforsarkkitehti, Tkl5.000
  • Kuvataide 2012

    Jenni Eskolakuvataiteilija4.000
    Kaisaleena Halinenkuvataiteilija4.000
    Petri Kavermakuvataiteilija5.000
    Heli Kurunsaarikuvataiteilija4.000
    Markku Laakso ja Annika Dahlstenkuvataiteilijat4.000
  • Musiikki 2012

    Linda Hedlundviulisti, musiikin tohtori3.000
    Jaani Helandersellisti, opiskelija1.500
    Soila Häkkinen
    viulisti, musiikkipedagogi AMK3.000
    Key Ensemble rykamarikuoro, musiikkiyhdistys3.000
    Olli Koskelinsäveltäjä3.000
    Tuomas Kyyhkynenpianisti3.000
    Hedvig Pauliglaulaja3.000
    Joonatan Rautiolasaksofonisti960
  • Taideteollisuus 2012

    Soili Arhatekstiilitaiteilija, Ornamo, TaM3.000
    Kirsi Kivivirta ja Erna Aaltonen, Faenza ryhmä 10 keraamikkoataidekeraamikkoja5.000
    Vesa Varrelalasitaiteilija3.000
    Esa Vesmanensisustusarkkitehti3.000
    Kristiina Wiherheimo
    tekstiilitaiteilija, TEXO ry4.000
    Merja Seitsonen ja työryhmävaatesuunnittelija, Ornamo3.000
  • Arkkitehtuuri 2011

    Severi Blomstedt/työryhmäarkkitehti7.000
    Maria Nordinarkkitehti3.000
    Jaana Räsänenarkkitehti5.000
    Jussi Tiainenvalokuvaaja4.000
  • Kuvataide 2011

    Martti Jämsävalokuvaaja4.000
    Antti Laitinenkuvataiteilija5.000
    Jenni Ropekuvataiteilija5.000
    Tärähtäneet ämmät/
    Katriina Haikala ja Vilma Metter
    kuvataiteilijat5.000
    Henry Wuorela-Stenbergtaidemaalari5.000
  • Musiikki 2011

    Ensemble Schrat -yhtyepuhallinkvintetti3.000
    Roope Gröndahlpianisti3.000
    Maija Hynninen
    säveltäjä3.000
    Kristina Kuusistobandoneontaiteilija3.000
    Tuomas Lehtosellisti3.000
    Jan Lehtolaurkuri2.000
    Emma Vähälä/työryhmäviulisti3.000
  • Taideteollisuus 2011

    Synnöve Dickhofftekstiilitaiteilija, TEXO3.500
    Pentti Hakalasisustusarkkitehti3.500
    Terhi Tuominensisustusarkkitehti3.500
    Heli Tuori-Luutonentekstiilitaiteilija, TEXO3.500
    Leena Mäki-Patola/työryhmäkeramiikkataiteilijat5.000
  • Arkkitehtuuri 2010

    Freja Ståhlbergarkkitehti, SAFA1.750
    Tuula Revell arkkitehti5.000
    Tore Tallqvist/työryhmäarkkitehti, tekniikan tohtori4.000
    Anne Tervoarkkitehti3.000
    Wood Program -työryhmä/
    Pekka Heikkinen
    arkkitehti5.000
  • Kuvataide 2010

    Jasmin Anoschkin-Haapalakuvanveistäjä5.000
    Työryhmä Enckell–Sirenkuvataide4.500
    Anssi Kaarlo, Matias Hanhelakuvataiteilija4.500
    Tuula Närhinenkuvataiteilija4.500
    Tuukka Tapio Peltonengraafikko/maalari4.500
  • Musiikki 2010

    Oliphant-yhtye 4.000
    Jutta Seppinenlaulaja, MuM3.000
    Petteri Iivonen
    viulisti2.500
    Heidi Luosujärviharmonikansoittaja, MuK2.500
    Janne Malinenkitaristi, MuM2.500
    Maija Parkopianisti, MuM2.500
    Jukka Iisakkilakapellimestari1.500
  • Taideteollisuus 2010

    Anna-Riitta Haavistotekstiilitaiteilija TEXO3.000
    Pekka Harniarkkitehti SAFA, TKO4.000
    Marko Nenonensisustusarkkitehti SIO2.000
    Tuula Pöyhönenvaatesuunnittelija, TaM2.000
    Sonja Salomäkitekstiilitaiteilija, TaM900
    Kivi SotamaaTaM (TaiK)3.000
    Heidi Wikarpukutaiteilija MA, vaatesuunnittelija3.000
    Jari-Pekka Vilkmanmuotoilija2.000
  • Arkkitehtuuri 2009

    Pohjois-Suomen Arkkitehdit SAFA/ Aulikki Herneoja arkkitehti3.000
    Marianne Lehtimäki arkkitehti 800
    Lauri Louekariarkkitehti, tekniikan tohtori4.200
    Martta Louekari + työryhmäarkkitehti7.000
    Pihla Meskanen arkkitehti3.000
  • Kuvataide 2009

    Lauri Astalakuvataiteilija5.000
    Hanna ja Villu Jaanisookuvanveistäjät5.000
    Lea Kantonenkuvataiteilija5.000
    Pekka Niskanenkuvataiteilija4.500
    Anu Pennanenkuvataiteilija5.000
  • Musiikki 2009

    Linda Bärlundviulisti4.000
    Johanna JuholaMuM4.000
    Jussi Järvenpää
    cornisti3.000
    Taru Kastaripianisti3.000
    Juho Laitinensellisti3.000
    Harri Wessmansäveltäjä1.000
  • Taideteollisuus 2009

    Työryhmä Kokoomo/ Kai Korhonenarkkitehti, sisustusarkkitehti3.000
    Hanna Korvelatekstiilitaiteilija, yrittäjä1.500
    Yuri Nadoctorate candidate/TaiK4.000
    Nithikul Nimkulrattutkija, tekstiilitaiteilija4.000
    Noora Ojala
    hopeaseppä1.000
    Jukka Rautiainenteollinen muotoilija4.000
    Helena Vaaritekstiilitaiteilija2.000
  • Arkkitehtuuri 2008

    Arvi Ilonen arkkitehti3.500
    Liisa Kanerva arkkitehti, tekniikan tohtori 2.500
    Antti Lehto arkkitehti1.500
    Suomen Arkkitehtiliitto SAFA
    SAFAn, Alvar Aalto Akatemian ja Suomen Rakennustaiteen museon yhteisnäyttelyyn
    6.000
    Jarmo Tiirikainen arkkitehti, tekniikan lisensiaatti 2.500
  • Kuvataide 2008

    Pirjetta Brander kuvataiteilija 5.000
    Päivi Lempinentaidegraafikko4.500
    Tea Mäkipää kuvataiteilija, TaM 5.000
    Jyrki Siukkonen kuvataiteilija5.000
    Salla Tykkä kuvataiteilija4.000
    Sakari Viika valokuvaaja4.500
  • Musiikki 2008

    Pertti Jalava säveltäjä3.000
    Kamari Ry/ Mikko Lehtola Kamarikesän tuottaja, MuM3.000
    Cecilia Oinas
    kamarimusiikin tutkimus
    MuM

    4.000
    Samuli Peltonensellisti 4.000
    Maija Väisänen pianisti4.000
  • Taideteollisuus 2008

    Jouko Järvisalosisustusarkkitehti, muotoilija3.000
    Helena Paakkinentekstiilitaiteilija, kuvataideopettaja2.000
    Jaana Pajuniemitekstiilitaiteilija, maist., yrittäjä1.500
    Severi Parkoprof. (TaiK), taiteen kunniatohtori4.000
    Mikael Silvantoteollinenmuotoilija4.000
    Enni Äijälämuotoilija, TaM3.500
  • Arkkitehtuuri 2007

    Janne Jokelainen
    Karjalan ja Suomen hirsisaunoja käsittelevään tutkimukseen
    arkkitehti, tekniikan tohtori3.000
    Viipurin kirjaston Suomen restaurointiyhdistys ry. Kirjaston restauroinnin suunnitteluun, töiden ohjaukseen ja valvontaan 7.500
    Työryhmä: Hollmén, Reuter, Sandman
    Orpolastenkodin suunnitteluun (Moshi, Tansania)
    4.500
    Työryhmä: Laaksonen, Schalin, Karlsson, Nordman
    ’Suomalainen pientalo 1950–1970’ -kirjan tekstien kirjoittamista varten
    3.000
  • Kuvataide 2007

    Eija-Liisa Ahtila
    Missä on Missä? -installaation valmistamiseen
    taiteilija 5.000
    Sanna Kannisto
    Taiteelliseen työskentelyyn ja näyttelytoimintaan
    valokuvaaja 5.000
    Jaakko Niemelä
    Installaatioiden toteuttamiseen Helsingin taidehalliin ja Arhus Art Buildingiin
    kuvataiteilija 4.000
    Tarmo Paunu
    Näyttelyiden järjestämiseen Norjan Vestfossenissa ja Rauman taidemuseossa
    taidemaalari 4.000
    Aino-Marja Rantanen-Dixon (Mari Rantanen)
    Näyttelykuluihin Helsingin taidehallissa
    taidemaalari 5.000
  • Musiikki 2007

    Anna-Liisa Bezrodny
    Konserttitoiminta
    viulisti 3.000
    Tomas Djupsjöbacka
    Sellon jousen hankinta
    sellisti 4.000
    Eeva Havulehto
    Taiteellinen työskentely, flyygelin hankinta
    pianisti 4.000
    Petri Kuljuntausta (ja työryhmä)
    Zoosphere-sävellystyö
    säveltäjä 3.000
    Mia Simanainen
    Laulun jatko-opiskelu
    laulaja (jazz) 2.000
  • Taideteollisuus 2007

    Irma Kukkasjärvi
    Näyttelyn toteuttamiseen 2007–2008
    tekstiilitaiteilija4.000
    Yoshinobu Nakamura
    Näyttelyn valmistelumatka Roomaan
    taidepuuseppä2.000
    Ru Runeberg
    Tulevaa hopeanäyttelyä varten
    muotoilija (metalli) 2.000
    Leena Svinhuvud
    aidehistorian väitöskirjan loppuun saattamiseen. Väitöskirja: ’Kudontataiteen renessanssi’ Suomen 1920–1930 lukujen tekstiilitaiteessa: taide-objekteja, metritavaraa, käsityötä.
    museolehtori5.000
    Marko Tandefelt
    Vuorovaikutteisen käyttöliittymän kehittäminen
    konseptisuunnittelija, kuraattori 5.000
  • Arkkitehtuuri 2006

    Georg Grotenfeltarkkitehti, elokuvaohjaaja3.000
    Marjut Kauppinenarkkitehti1.500
    Markku Mattilaarkkitehti2.000
    Esa Ruskeepääarkkitehtiylioppilas2.000
    Ulla Vahteraarkkitehti2.000
    Suomen Arkkitehtiliitto SAFA
    Suomalaisten arkkitehtuurikilpailuiden 130 v. historiaa valottavan näyttelyn ja julkaisun tuottamiseen
    6.000
  • Kuvataide 2006

    Anu Pennanen videotaiteilija 3.000
    Marko Lampisuo kuvataiteilija 4.000
    Kukka Paavilainen kuvataiteilija 4.000
    Leevi Haapala (työryhmä) kuvataiteen tutkija 4.000
    Liisa Pesonen kuvataiteilija 4.000
    Jukka Mäkelä kuvataiteilija 4.000
    Hannu Väisänen kuvataiteilija 4.000
  • Musiikki 2006

    Fridrich Bruk säveltäjä 4.000
    Kamus-kvartetti (c/o Terhi Paldanius)jousikvartetti 3.760
    Max Savikangas säveltäjä4.000
    Sini-Maaria Simonen viulisti 4.000
  • Taideteollisuus 2006

    Chao-Hsien Kuo korumuotoilija 2.500
    Mats Nygård teollinen muotoilija, MA 3.000
    Päivi Rintaniemi muotoilija, MA 3.000
    Timo Ripatti arkkitehti (TTKK), MA (TaiK) 1.500
    TEXO ry
    50-vuotisjuhlavuoden näyttelyhankkeisiin
    8.000
  • Arkkitehtuuri 2005

    Jouni Kaipiaarkkitehti5.000
    Maarit Kaipiaarkkitehti4.000
    Tommi Lindharkkitehti2.000
    Rurik Wasastjernaarkkitehti3.000
    Työryhmä:
    Sirkkaliisa Jetsonen
    Jari Jetsonen

    arkkitehti
    valokuvaaja
    5.000
  • Kuvataide 2005

    Eija-Liisa Ahtilakuvataiteilija5.000
    Saara Ekströmkuvataiteilija5.000
    Thomas Nyqvisttaidemaalari4.500
    Tarja Pitkänen-Walterkuvataiteilija4.400
    Pekka Sassikuvataiteilija4.500
    Ilona Valonenkuvataiteilija1.500
  • Musiikki 2005

    Ismo Eskelinenkitaristi4.000
    Asko Heiskanenklarinetisti3.000
    Jan Lehtolaurkuri1.000
    Tom Nekljudowrumpali2.000
    Eva Ollikainenkapellimestari3.000
    Mirka Viitalapianisti3.000
  • Taideteollisuus 2005

    Maiju Ahlgréntekstiilitaiteilija, TaM4.000
    Paula Löppönenteollinenmuotoilija, TaM4.000
    Elisa Pfäfflipukusuunnittelija, TaM3.000
    Antti Salminenmuotoilija, TaM3.000
    Esa Vesmanensisustusarkkitehti, TaM4.000
  • Arkkitehtuuri 2004

    Petra Ceferinarkkitehti1.000
    Julle Oksanenarkkitehti7.000
    Jaana Räsänenarkkitehti2.500
    Kirsti Sivénarkkitehti3.500
    Sirkka Soukkaarkkitehti2.000
  • Kuvataide 2004

    Pirjetta Branderkuvataiteilija6.000
    Laura Horellikuvataiteiden maisteri3.000
    Harri Larjostokuvataiteilija5.000
    Jenni Turtonentaidemaalari5.000
    Marianna Uutinentaidemaalari3.000
  • Musiikki 2004

    Mikko Ikäheimokitarataiteilija, MuM3.500
    Sami Majamäkiopiskelija (harmonikansoitto)1.000
    Mikko Merjanenpianisti3.000
    Janne Nietulatrumpetisti2.000
    Marko Pennanenopiskelija (viulunrakennus)2.500
    Lea Tuuriopiskelija (viulu)4.500
  • Taideteollisuus 2004

    Aino Favéntekstiilitaiteilija, TaM3.500
    Camilla Mobergteollinenmuotoilija, TaM3.500
    Inni Pärnänenkultaseppä, TaM2.000
    Satu Syrjänenkeramiikkataiteilija, TaM3.500
    Työryhmä:
    Krisi Niinimäki
    Juha Laurikainen
    Laura Isoniemi

    TaM, tekstiilisuun.yliop.
    TaM, lehtori
    TaM, tekstiilitaiteilija
    3.500
  • Arkkitehtuuri 2003

    Hannele Grönlundarkkitehti3.000
    Erkki Helamaaarkkitehti3.000
    Tony Kajasviitaarkkitehti2.000
    Pasi Kolhonenarkkitehti3.000
    Johanna Ropearkkitehti2.000
    Timo Tuominen
    Suur-Merijoen kartanon päärakennuksen perustusten ja pihapiirin kunnostukseen
    3.000
  • Kuvataide 2003

    Kari Cavénkuvanveistäjä4.500
    Marja Kanervokuvataiteilija4.500
    Ron Nordströmkuvataiteilija5.000
    Sirpa Vanhanentaidemaalari3.000
    Hannu Väisänentaidemaalari4.500
    Denise Zieglerkuvataiteilija4.000
  • Musiikki 2003

    Mathias Aspelinpianisti4.000
    Maria Itkonenviulisti5.000
    Marko Mustonenpianisti4.000
    Ville Rusanenlaulaja4.000
  • Taideteollisuus 2003

    Ulla Fogelholmkeraamikko2.500
    Kirsi Hillilävaatetussuunnittelija3.500
    Jukka-Pekka Isotalomuotoilija, TaM3.500
    Juha Marttilavaatesuunnittelija3.500
  • Arkkitehtuuri 2002

    Saija Hollménarkkitehti3.000
    Pia Ilonenarkkitehti4.000
    Esa Kangasarkkitehti4.000
    Olli Lehtovuoriarkkitehti2.000
    Matti Sanaksenahoarkkitehti3.000
    Raimo Volanensisustusarkkitehti1.100
  • Kuvataide 2002

    Pamela Brandttaidemaalari5.000
    Kaisu Koivistokuvataiteilija2.200
    Ola Kolehmainenvalokuvataiteilija3.400
    Teemu Mäkitaiteilija4.000
    Anna Retulainenkuvataiteilija3.500
    Jyrki Siukonenkuvataiteilija2.000
  • Musiikki 2002

    Janne Ahonentuubansoittaja2.000
    Anna-Liisa Bezrodnyviulisti5.000
    Heikki Parviainenlyömäsoittaja4.000
    Johanna Rusanen-Kuhlmanoopperalaulaja5.000
    Eila Saikkonenkontrabassonsoittaja4.000
  • Taideteollisuus 2002

    Erna Aaltonenkeraamikko4.500
    Vilma Brotherusartesaani3.500
    Raija Hölttävaatesuunnittelija, TaL3.500
    Ulla Pohjolatekstiilitaiteilija, TaM4.500
    Olli Vasakeramiikkataiteilija, sisustusarkkitehti1.400
  • Arkkitehtuuri 2001

    Netta Böökarkkitehti30.000 mk
    Timo Hirvonenarkkitehti10.000 mk
    Hannu Huttunenarkkitehti20.000 mk
    Antti Luutonenarkkitehti20.000 mk
    Työryhmä:
    Vera Schulman,
    Sofie Hägerström

    arkkitehti,
    arkkitehti
    20.000 mk
  • Kuvataide 2001

    Pasi Karjulakuvanveistäjä, kuvataiteilija24.000 mk
    Markku Kivinenkuvanveistäjä24.000 mk
    Catarina Ryöppykuvataiteilija24.000 mk
    Hanna Vihriäläkuvanveistäjä15.000 mk
    Työryhmä:
    Tommi Grönlund
    Petteri Nisunen

    Kuvataiteilija, arkkitehti
    Kuvataiteilija, arkkitehti
    24.000 mk
    Työryhmä: Jaanisoo, Tuominen, Alanko, Vihriälä 24.000 mk
  • Musiikki 2001

    Antti Hartikainenoboisti20.000 mk
    Carl-Magnus Hellingviulisti15.000 mk
    Markus Hohtisellisti30.000 mk
    Markus KetolaMuM30.000 mk
    Mitro Koskiluomatrumpetisti20.000 mk
  • Taideteollisuus 2001

    Kari Asikainensisustusarkkitehti15.000 mk
    Aino Kajaniemitekstiilitaiteilija20.000 mk
    Eero Kankainenteollinenmuotoilija10.000 mk
    Vesa Varrelalasitaiteilija15.000 mk
    Irma Weckmankeramiikkataiteilija20.000 mk
    Työryhmä:
    Katri Haahti
    Heli Tuori-Luutonen

    tekstiilitaiteilija
    tekstiilitaiteilija
    20.000 mk
  • Arkkitehtuuri 2000

    Sami Rintalaarkkitehti30.000 mk
    Kaisu Taskinenarkkitehti20.000 mk
    Ulla Vahteraarkkitehti25.000 mk
    Johanna Vuorinenarkkitehti25.000 mk
  • Kuvataide 2000

    Lea Kantonenkuvataiteilija20.000 mk
    Pertti Kearainenkuvataiteilija20.000 mk
    Satu Kiljunenkuvataiteilija20.000 mk
    Tuula Lehtinentaidegraafikko20.000 mk
    Tuuli Luukaskuvataiteilija15.000 mk
    Jussi Tiainenvalokuvaaja15.000 mk
    Työryhmä Särjen Ääni: Cris af Enehielm, Pauliina Hulkko, Elina Hurme, Sanna Salmenkallio, Arja ’Appe’ Vanajas, Hellen Willberg 20.000 mk
  • Musiikki 2000

    Jari Hiekkapeltopianisti20.000 mk
    Kirmo Lintinenmuusikko20.000 mk
    Mika Rännälipianisti40.000 mk
    Ville Urponenurkutaiteilija20.000 mk
  • Taideteollisuus 2000

    Soili Arhatekstiilitaiteilija20.000 mk
    Petteri Ikonentutkija, TaM15.000 mk
    Maisa Kaarnatekstiilitaiteilija15.000 mk
    Kirsi Kivivirtakeraamikko10.000 mk
    Seppo Korkeilagraafinen muotoilija15.000 mk
    Peter Winqvistkeraamikko 8.000 mk